===========================================================================================
Stanfordi Ülikooli Raamatukogu ja Okupatsioonide Muuseum alustavad jaanuarist 2014 väliseestlaste perekonnaraamatute kogumiskampaaniaga ning ootavad kõiki huvitatuid projektis kaasa lööma. Projekti eesmärk on aidata talletada kultuuripärandit, mis valgustab eestlaste (pagulas)teekonda Eestist lahkumisel ning elu USAs, Kanadas, Austraalias jt välisriikides. Projekt viiakse läbi tähendusrikkal ajal, mil II maailmasõja aegsest suurest põgenemisest möödub 70 aastat.
Perekonnaraamatute ja –albumite kogumine annab seejuures perekondadele endale võimaluse teha selektsioon materjalist (fotod, kirjad, dokumendid) ja lugudest, mida nad järgmiste põlvkondade jaoks talletada soovivad, ning siduda need mälestused ja dokumendid kokku üheks trükiseks neile sobival kujul.
Perekonnaraamat või –album on tavapäraselt lugude ja dokumentide kollektsioon, mis jutustab nii teksti (faktoloogia, mälestused, pildiallkirjad) kui piltide (fotod, dokumentide ülespildistused) abil ühe perekonna/suguvõsa loo. Tegu võib olla nii ühe/mitme inimese eluloo või selle katkete edasiandmisega kui kogu perekonna ajaloole pühendatud kogumikuga. Kogumiku koostamiseks tuleb koguda kokku sobiv materjal, see kas käsikirjaliselt või arvuti abil kronoloogiliseks või temaatiliseks jutuks vormida ning lisada juurde fotode ja dokumentide koopiad või ülespildistused. Arvuti abil koostatud kogumiku võib välja printida ning soovi korral köita.
Raamatukogu ja muuseum koguvad nii II maailmasõja aega (Nõukogude ja Saksa periood, Eestist põgenemine, elu DP-laagrites) kui varasemat (elu Eestis enne II maailmasõda) ja hilisemat perioodi (elu sihtriigis) kajastavaid perekonnaraamatud. Samuti on oodatud nende eestlaste lood, kes on Eestis lahkunud hiljuti, pärast 1991. a.
Kogumiskampaania üks eesmärke on kogutud raamatutest annetajate loal näituse koostamine.
Raamatukogu ja muuseum kutsuvad endaga ühendust võtma nii neid, kel sarnased raamatud/albumid juba oma perekonna või suguvõsa kohta olemas, kui neid, kel see idee alles loomisjärgus:
Liisi Eglit, Eesti ja Balti õpingute assisteeriv kuraator, Stanfordi Ülikooli Raamatukogud (Liisi.Eglit@stanford.edu, (650) 847-9115)
Kadri Viires, Okupatsioonide Muuseumi direktor (kadri@okupatsioon.ee)